Przeciętni właściciele małych i mikro firm nie lubią rekrutować pracowników, nie lubią negocjować pieniędzy, zwalniać kogoś, zatrudniać i na nowo szkolić. Wyjątkiem jest tylko sprawdzanie zdjęć i profili społecznościowych wśród kandydatów. Do tego wszyscy są chętni.
Właściwi ludzie to podstawa każdego dobrego biznesu. Bez ludzi nie zrobisz dobrej firmy. Samemu jesteśmy bardzo ograniczeni i jeżeli świadczymy usługi, w przypadku choroby nie ma naszego biznesu. Zatrudnianie jest nierozłącznym elementem w prowadzeniu firmy, któremu należy poświęcić znaczną uwagę.
Duże firmy mają całe działy HR, w których są osoby, lubiące rekrutować, albo przynajmniej powinny takie być. Jak masz małą firmę, to nie ma najmniejszego sensu tworzyć takiego działu i powinieneś robić to samemu – bo od tego zależy powodzenie Twojej firmy.
Zatrudniaj zawsze lepszych od siebie
Mantrę tą usłyszałem z wystąpienia Guy’a Kawasaki – ewangelisty technologicznego we wczesnych latach Apple. Tłumaczył, że zatrudnianie nawet osób na swoim poziomie to nie jest dobre rozwiązanie, bo taka osoba nie pcha Cię do przodu. Chcesz osobę trochę lepszą od Ciebie, abyś rósł przy niej. Nie jest to łatwe w przypadku zatrudniania osoby bez doświadczenia, ale można zwrócić uwagę na pewne predyspozycje i uzdolnienia. Takie cechy pozwalają pracownikowi w bardzo krótkim czasie osiągnąć Twój poziom i go szybko przeskoczyć.
Zatrudniaj długo, zwalniaj szybko
To jest złota myśl z poradnika dla przedsiębiorców, ale jest zawsze prawdziwa. Moment, w którym wiadomo, że nie da się już dalej ze sobą pracować, jest bardzo łatwy do dostrzeżenia. Niestety znalezienie właściwego pracownika nie jest już takie proste i wymaga więcej czasu i pracy.
Rozmawiaj o pieniądzach i warunkach pracy
Ludzie nie lubią rozmawiać o swoich pieniądzach. Zostawiają to na koniec rozmowy, aby szybko powiedzieć liczbę. To jest dziwne, bo jest to główny powód, dla którego rozmawiają ze sobą. Problem szczególnie dotyczy pracowników, którzy nie mają takiego doświadczenia w rozmowach o pracę w porównaniu do pracodawcy. Dlatego niektórzy podpisują jedną umowę o pracę i siedzą w jakieś firmie do emerytury, zamknięcia firmy lub zwolnienia. Rozmowa o pieniądzach i warunkach pracy nie jest taka trudna jak konstrukcja rakiet dalekiego zasięgu. Jest prosta i do tego bardzo potrzebna.
Ignoruj CV i inne wymysły poprzedniej epoki
CV od wielu lat nie ma praktycznie żadnej wartości. Osoby rekrutujące wolą zobaczyć profil na LinkedIn lub realne dowody pracy. CV jest jak filtr z Snapchat’a. Ostatnio spotkałem się z CV, w którym były opisane powody odejścia z poprzednich firm. To było dla mnie coś nowego i to, co chciałem wiedzieć. Z doświadczenia wiem, że jak kandydat źle wypowiada się o poprzednim pracodawcy, to jest duża szansa, że tak samo wypowie się o Tobie.
Kandydatów najlepiej przetestować na prawdziwym zadaniu. Tutaj masz pole do popisu, bo zadanie musi być tak zaprojektowane, aby sprawdzić żądane przez Ciebie umiejętności i wiedzę. Warto sprawdzić takie umiejętności jak czytanie ze zrozumieniem, radzenie sobie z trudnościami i dyskusję nad tym, co zrobił. Często lepiej zatrudnić kogoś, kto zrobił gorzej zadanie, ale lepiej z nim można się porozumieć.
Automatyzuj proces rekrutacyjny
Otwieranie e-maili z CV jest zabawne, można trafić na naprawdę śmieszne zgłoszenia, ale to jest strata czasu. Dlatego warto w pierwszym etapie zautomatyzować taki proces, odpisz wszystkim kandydatom, że zakwalifikowali się do pierwszego etapu i prześlij im zadanie do zrobienia. Zaoszczędzisz tym samym otwierania 80% maili, ludzie czasami wysyłają CV, aby tylko je wysłać. Osoby, które podejmą próbę wykonania zadania to potencjalni kandydaci do rozmowy i dalszej weryfikacji.
Nie zrażaj się jak ktoś odchodzi
Nikt nie lubi zwolnień, bo ciężko to lubić, ale jest to naturalny element zatrudniania. Warto się do tego przyzwyczaić i traktować rekrutację jako ciągły proces. Łatwiej będzie nam podejść do zwalniania, kiedy atmosfera nie jest przyjemna. Najgorsze są sytuację, kiedy obie osoby nie mają ochoty ze sobą już pracować, a tkwią w tym dalej.
Wiele z tych złotych rad może nie pasować do niektórych rodzajów biznesów, ale nie chodzi o same rady, tylko o podejście. Należy polubić zatrudnianie. Wtedy praca, w której spędzasz większość swojego życia, będzie przyjemniejsza.