Dobra zmiana: język polski na angielski

Wprowadzenie obowiązkowego języka angielskiego w Polsce to byłaby odważna decyzja. Niektórzy pomyślą w pierwszej chwili, że to głupi pomysł. W życiu bywa, że czasami te głupie pomysły są najlepszymi pomysłami. Myślę, że tak jest w tym miejscu.

Obowiązkowy angielski powinien być wprowadzony 1989 roku

Co by to dało? Krótkoterminowo dużo protestów i paniki. Długoterminowo, ciężko sobie wyobrazić, ale byłyby to właściwie same profity dla nas wszystkich.

Przy takim spadku gospodarczym, jaki zaliczyliśmy przy okazji zmiany ustroju, przydałyby się zmiany. Takie, które szybko wystrzeliłyby nas z tego dołka i ta zmiana wg mnie by temu pomogła.

Taka zmiana mogłaby być częścią takiego Drugiego Planu Marshalla – edycja Polska.

Inwestycje, eksport i gospodarka

Jeżeli Państwo, w którym chcesz zainwestować, mówi, ma prawo i urzędy funkcjonujące w znanym Ci języku, to co stoi na przeszkodzie, aby tam zainwestować? Polska stałaby się łatwym do wejścia rynkiem. Tworząc produkty, usługi w języku angielskim łatwiej by było o eksport za granice.

Startupy tworzone przez młodych przedsiębiorców miałyby od razu dostęp do ogólnoświatowego rynku. Nie tracilibyśmy czasu na tłumaczenie, ten czas lepiej byłby wykorzystany na rozwój.

Nowinki technologiczne szybciej wchodziłby na nasz rynek. Przykładowo możemy korzystać z oprogramowania osobistego asystenta w języku polskim, ale i tak najlepszy asystent będzie zawsze funkcjonował w języku angielskim.

Film, muzyka i sztuka

Najbardziej ciekawi mnie, jakby wyglądał przemysł muzyczny, a w szczególności polska scena hiphopowa, jeżeli nagrywalibyśmy kawałki w języku angielskim. Ile polskich twórców zrobiłoby karierę międzynarodową.

Zespół Lady Punk nie musiałby oddzielnie nagrywać płyty w języku angielskim. To tak jakby malarz przemalowywał oryginalne płótno przed sprzedażą na innym rynku – bez sensu.

Prawo, administracja i organizacja

Obowiązkowy angielski i tworzenie prawa w tym języku angielskim daje bardzo dużo profitów. Jednak poza zmianą języka warto jeszcze zmienić systemy, które w perspektywie czasu się nie sprawdziły. Mam tu na myśli system kontynentalny w prawie. Zmiana na system anglosaski pozwoli na lepszy rozwój, co obserwujemy w Państwach, które z niego korzystają. Po takich zmianach można łatwo kopiować dobre wzorce z krajów lepiej rozwiniętych i aplikować je w polskie realia.

Ale stracimy język polski

Tak samo można powiedzieć, że język kaszubski czy gwara śląska nie powinna już istnieć, ale jakoś ludzie się ją posługują. Myślę, że dalej komunikowalibyśmy się w języku polskim. Dzięki temu, że reklamy, sprawy urzędowe, usługi byłyby w języku angielskim, nauka tego języka w szkołach nie poszłaby w las. Używanie języka jest najlepszym sposobem na jego utrwalenie.

Jaki jest cel tej dobrej zmiany?

Rozwój. Dzięki temu Polska byłaby znacznie bogatszym Państwem. Poza lepszymi samochodami zaowocowałoby to lepszymi piecami i mniejszym smogiem.

 

Wszystkie wpisy - znajdź coś dla siebie