Stwierdzenie „po co komu ankieta” jest powszechnie znane. Zakładam, że jest to pewnie związane z ogólną niechęcią dotyczącą wypełniania ankiet. Nie ma się czemu dziwić, nie jest to najciekawsza czynność świata. Zdecydowanie wole zmywać naczynia w przeciwieństwie do wypełniania długiego nudnego formularza. Jednak najlepsze firmy kładą duży nacisk na korzystanie z ankiet, po co w takim razie? Postaram się tu przybliżyć zagadnienie ankiet i potrzebę ich wykorzystania.
Historia ankiet
Historia przeprowadzania ankiet sięga 3800 roku p.n.e., kiedy to starożytni Babilończycy przeprowadzili pierwszy spis ludności, opisany w tej publikacji. Ten spis obejmował wszystkich obywateli, zwierzęta gospodarskie i towary. Spis stał się bardziej znany starożytnym Rzymianom. W celu zapewnienia dokładności dokonywali spisu ludności co pięć lat. Powodem ich spisu była możliwość opodatkowania większej liczby obywateli i ziemi. Pozwoliło to Rzymianom zapewnić sobie większe zyski.
W USA pierwszy udokumentowany przypadek ankietowania opinii publicznej miał miejsce 24 lipca 1824 r. Został przeprowadzony przez mieszkańca Harrisburga z Pensylwanii. Ankieta dotyczyła preferencji w następnych wyborach prezydenckich. Kandydatami startującymi w wyborach byli Andrew Jackson, John Quincy Adams, Henry Clay i William H. Crawford. Następnie, w latach trzydziestych XX wieku, podczas II wojny światowej, Stany Zjednoczone zrewolucjonizowały sposób prowadzenia badań rynkowych i ankiet. Związane to było z bardzo wysokim rozwojem gospodarczym. Na rynku USA pojawiało się coraz więcej produktów. Twórcy musieli dowiedzieć się, czego klienci oczekują.
Dziś mamy jeszcze więcej produktów, jeszcze więcej konkurencji i ciągle ewoluujące potrzeby klientów. Firmy, które najlepiej się rozwijają, mają całą filozofię zorientowaną wokół klienta. Ankiety są jednym z najważniejszych narzędzi do dbania o potrzeby klienta, ale nie tylko. Konkurencja pomiędzy firmami sprawiła, że dbanie o satysfakcję pracowników jest również ważne. Nowoczesne organizacje, tak samo monitorują swoich pracowników, jak i swoich klientów.
Ankieta definicja
Ankieta to nic innego jak formularz, inaczej zwany kwestionariuszem. Zawiera ona określoną liczbę pytań. Słowo ankieta klasycznie oznacza papierowy formularz, który wypełniany jest przez osobę przeprowadzającą badanie lub samego badanego – respondent.
Ankieta online zrewolucjonizowała metody ankietowania
Wraz z rozwojem Internetu, prawdziwą furorę zrobiły ankiety online. Szybkość tworzenia, łatwość udostępniania i wyniki zbierane w czasie rzeczywistym mają kompletną przewagę nad papierowymi kwestionariuszami. Metody ankiet dzielą się na CATI, CAPI i CAWI.
CATI (Computer Assisted Telephone Interview)
To metoda polegająca na telefonicznym przeprowadzaniu wywiadu, który jest wspomagany przez system komputerowy. W procesie badania ankieter dzwoni do ankietowanych i przeprowadza z nimi wywiad według wcześniej przygotowanych pytań. Odpowiedzi udzielone zapisuje w systemie do ankietowania. Jedynym plusem tej metody jest to, że ankieter może dbać o jakość udzielanych odpowiedzi. Samodzielne wypełnianie ankiety przez respondenta nie daje takiej możliwości. Metoda jest możliwa do zastosowania przy małej ilości badanych, jest oczywiście bardziej kosztowna i w dzisiejszych czasach klienci nie są zachwyceni telefonem z prośbą o przeprowadzenie ankiety.
CAPI (Computer Assisted Personal Interview)
Metoda CAPI polega na osobistym wywiadzie ankietera z respondentem. Ankieter zadaje pytania i zapisuje odpowiedzi respondenta. Kwestionariusz jest dostępny np. na tablecie. Obecność ankietera ma na celu dbać o jakość zbieranego wywiadu. Odpowiedzi są od razu dodawane do ankiety. Badania CAPI są najczęściej używane przy badaniach medycznych lub psychologicznych, w których bardzo istotna jest jakość zbieranego wywiadu.
CAWI (Computer Assisted Web Interview)
Metoda CAWI to najpopularniejsza forma badań ankietowych. To Ty otrzymujesz dostęp (link) do ankiety online i ją samodzielnie wypełniasz. Ankieta może być anonimowa lub Ciebie identyfikować, za pomocą podanych danych lub specjalnego kodu, który np. znajdował się w linku, który kliknąłeś.
Identyfikacja jawna w takich ankietach najczęściej odbywa się za pomocą metryczki. Jest to zestaw pytań na temat Ciebie. Do takich pytań należą pytania o przedział wiekowy, wykształcenie, płeć, wielkość miejscowości zamieszkania, roczny przychód itp.
Ankieta CAWI jest najprostszą i najtańszą formą badań ankietowych. Bez większego problemu można przeprowadzić badanie na tysiącach respondentów i w czasie rzeczywistym analizować wyniki.
Tworzenie ankiety
Tworzenie ankiet online jest łatwe, lecz łatwość wymaga właściwego narzędzia. Na Świecie jest bardzo dużo narzędzi do tworzenia ankiet. Niestety większość z nich jest mało użyteczna. Światowy lider i największa firma w branży ankiet SurveyMonkey posiada bardzo skomplikowane i trudne w obsłudze narzędzie.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest polskie narzędzie o nazwie interankiety. Narzędzie jest niewiarygodnie proste w obsłudze. Stworzenie formularza ankiety zajmie Ci kilka minut. Do wyboru masz 24 typy pytań. Formularz ankiety dostosowuje się do ekranu każdego urządzenia, czyli będzie się świetnie wyświetlał na komputerze, jak i na telefonie. Wg interankiet ponad 60% wypełnień odbywa się na urządzeniach mobilnych.
Rodzaje ankiet
Definiowanie rodzajów ankiet nie jest takie proste. Z uwagi na to, że ankietyzacja może odbywać się w bardzo różnych formach, można wykonać podział ze względu na metodę dotarcia do respondenta, wtedy podział będzie wyglądał następująco: ankieta bezpośrednia, ankieta telefoniczna, ankieta komputerowa, ankieta pocztowa, ankieta prasowa, ankieta rozdawana, ankieta radiowa i telewizyjna.
Ten podział nie jest zbyt precyzyjny. Najgorsze jest to, że nie jest to jedyny podział. Przy poznawaniu zagadnień badania ankietowego najlepiej omijać te klasyfikacje, ponieważ nie wnoszą nic do omawianego tematu. Najlepszy podział to podział ze względu na zastosowanie. Taka forma determinuje bardzo dużo klasyfikacji i mówi o konkretnym zastosowaniu.
Ankieta satysfakcji klienta
Badanie satysfakcji klienta jest najpopularniejszym zastosowaniem ankiet. Praktycznie każda firma powinna prowadzić ankiety wśród swoich klientów. Wg artykułu w Harvard Business Review firmy, które dbają i starają się zwiększać satysfakcję klienta, radzą sobie znacznie lepiej na giełdzie.
Amerykański indeks giełdowy S&P 500, w którego skład wchodzi 500 firm o największej kapitalizacji giełdowej (największej wartości sumarycznej akcji), obserwuje, że firmy zorientowane na wysoką satysfakcję klienta zajmują miejsce firm, które nie są zorientowane wokół klienta.
Giganci zza oceny tylko potwierdzają logiczne wnioski. Jeżeli słuchasz swoich klientów, to możesz im zaoferować to, czego oni chcą. Dzięki temu możesz sprzedawać im produkty, które będą chcieli i będą sami reklamowali je wśród swoich znajomych. Takie zachowanie określane jest jako lojalność klientów. W celu pomiaru lojalności został wymyślony wskaźnik o nazwie Net Promoter Score, który określa poziom lojalności klientów. Bardzo dużo firm z niego korzysta i stwierdza, że wzrost tego wskaźnika jest bezpośrednio związany ze wzrostem przychodów.
Ankieta satysfakcji pracownika
W ostatnich latach obserwujemy wzrost popularności badań satysfakcji pracowników. Okazuje się, że największe firmy znalazły powiązanie rozwoju firmy z zadowoleniem ich pracowników. Nauczyły się, że pracownik niezadowolony i bez motywacji do pracy, nieważne jak bardzo kontrolowany nie da takich rezultatów, jak pracownik zadowolony i zmotywowany.
Liczba typów badań pracowników wzrosła radykalnie, oto kilka z nich:
- badanie satysfakcji pracownika,
- candidate experience – badanie wśród kandydatów na stanowisko, pozwalające analizować zadowolenie potencjalnych pracowników z procesu rekrutacji,
- onboarding experience – badania wdrożenia do pracy,
- ocena 360 stopni – bardzo dokładna ocena pracownika,
- badanie zaangażowania pracownika
- badanie eNPS – sprawdzenie lojalności pracownika,
- ankieta exit interview – badanie pracowników odchodzących z pracy.
Właściwe przeprowadzone badania pracownicze pozwalają na poprawę wydajności całej firmy.
interankiety pozwalają stworzyć ankiety, które ludzie chcą wypełniać – opinia
To, że ludzie nie lubią wypełniać ankiet to wg mnie wina wielkich skomplikowanych formularzy. Wypełnianie ich jest czasochłonne i męczące. Do tego większość formularzy nie jest dobrze dostosowana do urządzeń mobilnych. Ankiety wyglądają tak jak poniżej.
Wypełnianie takiej ankiety to męczarnia. Musisz przybliżać pytania i zadbać o to, aby wcelować we właściwy przycisk. Do tego musisz przesuwać ekran, bo pytania są na jednej stronie.
Wspomniany wcześniej serwis do tworzenia ankiet interankiety. Jest świetnie dostosowany do urządzeń mobilnych. Domyślnie wyświetla pojedyncze pytanie, które po odpowiedzeniu przenosi Cię do następnego pytania. To jest niewiarygodnie inne doświadczenie wypełniania. Poniżej przykładowa ankieta, sprawdź sam.
Jest to przykładowa ankieta Oceny 360 stopni, która nie należy do krótkich, ale interankiety sprawiły, że wypełnianie jest przyjemne.