Ból nadgarstka i inne schorzenia od pracy przy komputerze – porady i ćwiczenia

Ewolucja człowieka
Ewolucja człowieka

Człowiek jest stworzony do ruchu. Chodzenie, bieganie to czynności naturalne dla naszego gatunku. Siedzenie na wygodnym łóżku i stukanie w pada, nie jest zgodne z naszą naturą. Niestety wraz z rozwojem różnych uciech, ludzie już stanowczo przeszli w tryb siedzący. Do problemu siedzenia przed telewizorem dołączył, a nawet zdominował problem siedzenia w telefonie. W szczególności problem siedzenia na instagram lub tiktok. To drugie jest tak angażujące, że bardzo łatwo wyciągnąć godzinę ze swojego życia będąc w takiej samej pozycji. Jedną z konsekwencji jest ból nadgarstka.

Mnie osobiście to specjalnie nie dotyka, swój ból w nadgarstkach stworzyłem sobie od siedzenia w złej pozycji przy laptopie po kilkanaście godzin dziennie. W najgorszym momencie nie byłem w stanie kliknąć myszką, a odblokowanie telefonu poprzez naciśnięcie przycisku Home na iPhone wywoływało ból. Dlatego chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami, bo w tym całym bólu byłem trochę bezradny.

Syndrom cieśni nadgarstka i RSI

Schorzeń spowodowanych nieprawidłowym trybem życia jest bardzo wiele. Co gorsze, nie trzeba być leniem domowym. Możesz te dolegliwości otrzymać w zakładzie pracy, stojąc przy linii produkcyjnej, stojąc za barem, krojąc pacjenta i oczywiście siedząc przy komputerze. Żylaki i bóle kręgosłupa od stania to jedne z wielu dolegliwości. Osobiście nie posiadam żylaków, a bóle kręgosłupa miewam malutkie i mijają po jednej sesji jogi. Wbrew zasadzie, nie wiem, ale się wypowiem. Skupię się na dolegliwościach klikaczy klawiaturowo-telefonowo-myszkowych. Doprowadziłem się do stanu, w którym czułem ból, jak odblokowywałem telefon lub klikałem w myszkę. Kładłem się spać i budziłem się z bólem w dłoniach. Jako że moja praca polega na klikaniu w myszkę i klawiaturę, nie była to najlepsza dla mnie sytuacja. Chodziłem po lekarzach, nikt nic nie widział, zalecali odpoczynek. Kilkudniowa przerwa sprawiała, że ból zaczynałem czuć po 10 kliknięciu. Próbowałem różnych dziwnych sposobów. Teraz mogę podzielić się moimi doświadczeniami. Warto zaznaczyć, że bóle spowodowane chronicznymi mikrouszkodzeniami mogą mieć różnoraką naturę, szukanie rozwiązania bez znajomości anatomii i zasad działania jest z igłą i stogiem siania.

Ból nadgarstka przy zginaniu i po zewnętrznej stronie

W tej historii chciałem wspominać o bólach nadgarstka spowodowanych aktywnościami fizycznymi, ale myślę, że mają one znaczenie. Moje nadgarstki strzelają dość mocno przy obracaniu. Od dziecka miewałem kontuzję ich, na początku jako bramkarz, potem rolkarz, a teraz rowerzysta. Przy takich kontuzjach medycyna i lekarze są znaczeni lepsi niż przy diagnozowaniu RSI czy innych chronicznych mikro urazów. Z takimi bólami najlepiej udać się od razu do lekarza. Niestety jeżeli chodzi o bóle nie związane z nagłą kontuzją, tutaj zacząłbym od podstaw, czyli regularnych ćwiczeniach i właściwej pozycji pracy.

Właściwa pozycja przy komputerze

Właściwa pozycja przy komputerze
Właściwa pozycja przy komputerze

Zła pozycja przy komputerze może prowadzić do rozmaitych schorzeń, ręce i nadgarstki to jest początek. Dużo ludzi robi sobie poważną krzywdę z kręgosłupem, którą potem leczą latami. Obrazek powyżej prezentuje jak powinna wyglądać poprawna pozycja siedząca przy komputerze. Kluczowe elementy to, właściwa pozycja pleców, odpowiednia wysokość monitora. Nadgarstki powinny być w prostej pozycji względem stołu. Niestety nie zawsze użytkownicy komputerów zwracają na to uwagę. Ponadto powyższy obrazek nie pokazuje jeszcze bardzo istotnego elementu jakim jest widok z góry. Bardzo często osoby wyginają dłonie w nienaturalny sposób na zewnątrz lub do wewnątrz. To również powoduje zakłócenia w przepływie nerwowym w nadgarstkach.

Właściwa pozycja przy pisaniu na klawiaturze
Właściwa pozycja przy pisaniu na klawiaturze

Właściwe krzesło jest istotne, bo mało kto jest w stanie prosto siedzieć. Mimo że nie jesteś pewnie inwalidą, to polecam Ci medyczno-rehabilitacyjne fotele lub mocno ergonomiczne. Tak, żeby łokcie i lędźwie były dobrze podparte.

Rób sobie przerwy, wstawaj, rozciągaj się, a potem nie będziesz cierpiał.

Ból nadgarstka ćwiczenia

Jak już boli, to właściwe warunki pracy nie pomogą. Trzeba trochę systematycznie poćwiczyć. Systematycznie to jest słowo klucz. Ja korzystałem z CheatSheet’u o ćwiczeniach na cieśnie nadgarstka. Trzy razy dziennie: przed pracą, w trakcie i po pracy.

Odkryciem mojej walki z tymi problemami był fakt, że bóle w dłoniach spowodowane są problemami daleko od dłoni. Głównie w okolicach karku i szyi. Tutaj pomogły masaże i masowanie powięzi. Aktywności fizyczne świetnie pomagały, a szczególnie joga i basen. Po godzinie pływania albo wypinania pupy na macie odczuwałem wielką ulgę. Na noc dobrze też założyć na rękę usztywniacz, aby ręka mogła odpocząć. To dawało dużą ulgę i nie budziłem się z bolącą dłonią.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że od ponad 20 lat mam styczność z komputerami. Miałem informatykę w szkole. Studiowałem na Politechnice. Mimo tego nigdy nie miałem okazji spotkać się z edukacją na temat higieny pracy przy komputerze. Świadomość schorzeń z grupy RSI jest jak świadomość języka polskiego u Tomasza Hajty. I odzwierciedla to obszerność hasła o RSI na polskiej Wikipedii. Operacje na cieśnie nadgarstka są teraz popularne, ale nikt nie mówi o tym, że operacja działa tylko przez chwile. Zaraz znów doprowadzisz do cieśni, jeżeli nie będziesz higienicznie pracować.

 

Wszystkie wpisy - znajdź coś dla siebie